Aktualności

Spotkanie z ciekawymi ludźmi

30 październik 2019

Spotkanie z ciekawymi ludźmi

W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi dnia 28 października 2019 r. w naszym przedszkolu  odbyło się niecodzienne wydarzenie, w którym uczestniczyły dwie najstarsze grupy a więc „Sówki” i „Biedronki”. Tego dnia odwiedziły nas osoby niepełnosprawne: niewidoma Natalia oraz niesłyszący  Kuba, którzy przybyli na spotkanie z opiekunką Stowarzyszenia „Dobrze” Pauliną. Spotkanie to miało na celu przełamywanie barier w stosunku do osób niepełnosprawnych, pozbycie się lęku czy wstydu dzieci  wobec takich osób. Natalia i Kuba to wykształceni młodzi ludzie, którzy swoją aktywnością na polu akademickim i zawodowym pokazują, że niepełnosprawność nie musi być czynnikiem wykluczenia. Natalia jest skrzypaczką, ukończyła Akademię Wychowania Muzycznego i obecnie kończy drugi kierunek-prawo. Kuba jest na ostatnim roku studiów magisterskich na kierunku-historia.
Czytaj więcej
Spotkanie z Policjantem

25 październik 2019

Spotkanie z Policjantem

W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi dnia 24 października 2019r. odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z Panią Policjantką. Pani Policjantka w sposób przystępny dzieciom opowiedziała o cieniach i blaskach pracy policjanta, popierając swoją opowieść dwoma kolorowymi książeczkami ”Policjant” i „Radiowóz”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały fragmentów książeczek czytanych przez Panią Policjant jak również oglądały kolorowe ilustracje. Spotkanie było jeszcze jedną okazją aby dzieci utrwaliły sobie zasady przechodzenia przez jezdnię, zasady bezpiecznego poruszania się na rowerze, rolkach czy hulajnodze, zasady bezpiecznego zachowania na placu zabaw oraz zasady zachowania w kontekście z obcymi zwierzętami i nieznanymi osobami dorosłymi. Dużo frajdy sprawiło dzieciom przymierzanie stroju policjanta oraz wykonywanie odcisków palców.
Czytaj więcej
Wycieczka do Muzeum w Podziemiach Rynku

24 październik 2019

Wycieczka do Muzeum w Podziemiach Rynku

Dnia 23 października2019r. dzieci z grupy „Sówki’ i „Biedronki” uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdującego się w Podziemiach Rynku Głównego w Krakowie. Dzieci miały możliwość zwiedzenia podziemnej ekspozycji m.in. (rekonstrukcję kramu kupca średniowiecznego, warsztatu złotnika i kowala, zabytkowe budowle mieszkalne, makietę dawnego Krakowa, średniowieczne stroje, mapy handlu dalekiego, monety, ceramikę, ozdoby, średniowieczne naczynia, starodawne przybory higieniczne, gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, medaliony, groty tatarskich strzał, ogromną bryłę ołowiu zwaną bochenkiem, średniowieczne zabawki dla dzieci….). Odwiedziły tez Strefę Teatrzyku gdzie obejrzały przedstawienie „Legenda o dawnym Krakowie”. Ze zdziwieniem przyswajały sobie wiedzę o dawnych krakowskich zwyczajach,  o tym, że Krakowianie myli się tylko dwa razy do roku a więc na Święta Bożego Narodzenia  i Wielkanoc. Z ogromnym zainteresowaniem oglądały ozdobne pismo i książki wydane  w średniowieczu. Dowiedziały się  jak kiedyś mierzono materiał, sukno, w jaki sposób dokonywano pomiaru wagi np. ciała i wzrostu człowieka. Wszystkie dzieci również zostały zważone według starych metod pomiaru, na dowód czego otrzymały karteczkę z opisem ile kto waży kamieni. Było przy tym trochę śmiechu, niedowierzania i radości. Ogromne wrażenie zrobiło na dzieciach oglądanie przez specjalną szybę najważniejszych zabytków Krakowa m.in. Kościoła Mariackiego, z którego wieży o godzinie 12.00 był słyszalny Hejnał.
Czytaj więcej
Jesień...

22 październik 2019

Jesień...

Jesień można zobaczyć, powąchać, posmakować, dotknąć, namalować, wyrecytować, wyśpiewać……. . To wszystko wiedzą nasze przedszkolaki, które wraz z nadejściem „złotej jesieni” wychodzą pod opieką nauczycieli na spacery po okolicy w poszukiwaniu oznak tej uroczej pory roku. Z każdej wycieczki przynoszą do przedszkola różne dary jesieni a więc szyszki, kasztany, żołędzie, jarzębinę, różnokolorowe liście, którym nadają drugie życie, komponując z nich różnorodne prace plastyczne. Wytwory tych prac można oglądać na zmieniających się co chwilę wystawach niemal w każdym zakątku przedszkola. Systematycznie, twórczo i na bieżąco zostaje wzbogacany jesienny kącik „Leśne przedszkole”, którym opiekuje się mądra Sowa. Pojawiają się w nim wykonane różnorodną techniką zwierzątka leśne i inne elementy dekoracji wykonywane metodą projektu, trwającą cały miesiąc wrzesień. To wszystko w połączeniu z recytacją wierszy, tańcem i piosenkami traktującymi o jesieni świadczy o tym, że jesień zawitała już na dobre a dzieci mogą się z niej cieszyć i poznawać ją wszystkimi zmysłami.
Czytaj więcej
Bądź bezpieczny na drodze

17 październik 2019

Bądź bezpieczny na drodze

Dnia 16 października 2019r. dzieci z każdej grupy uczestniczyły w niecodziennych zajęciach, które przeprowadziła Pani Kasia ze Straży Miejskiej. Na stworzonej makiecie miasta (ulice, skrzyżowania, auta,  pasy, znaki drogowe, światła) dzieci poprzez zabawy symulacyjne przypominały sobie i poznawały proste zasady ruchu drogowego , a więc zasady przechodzenia przez jezdnię, znaczenie kolorów świateł, znaczenie wybranych znaków drogowych. Dzieciom bardzo spodobała się zabawa w tankowanie aut i jazda piankowymi autami, podczas której miały uważać na znaki drogowe i światła. Nad wszystkim oczywiście czuwał policjant, kontrolując zapięte pasy przez kierowców i przestrzeganie przez nich zasad ruchu drogowego. Spotkanie wniosło dużo radości i humoru. Dzieci z żalem rozstawały się z Panią Kasią.
Czytaj więcej
Podwójna uroczystość w „Glukusiach”

16 październik 2019

Podwójna uroczystość w „Glukusiach”

Dnia 14 października 2019r. odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka” oraz „Dzień Nauczyciela”. Najmłodsze dzieci z grupy „Żuczki” i „Pszczółki” oraz dzieci starsze z pozostałych grup a więc te, które pojawiły się w naszym przedszkolu w nowym roku szkolnym, złożyły w obecności swoich rodziców, babć, dziadków nauczycieli i właścicieli przedszkola uroczysta przysięgę. Najpierw jednak wszystkie grupy prezentowały swoje wiersze i piosenki traktujące o tym, jak to dobrze być „przedszkolakiem na medal” i jak miło  i przyjemnie można w naszym przedszkolu spędzać czas. Po złożeniu uroczystej przysięgi, Pani Dyrektor pasowała dzieci na prawdziwych przedszkolaków, dotykając specjalnym, ogromnym ołówkiem prawego ramienia każdego dziecka, wręczając jednocześnie pamiątkowy dyplom. Dzieci z grupy „Biedronki” recytowały wiersze, zaśpiewały i zatańczyły dla nauczycieli i pracowników przedszkola dziękując w ten sposób za opiekę, trud, poświęcenie, odpowiedzialność i wielkie serce. Miłym akcentem uroczystości były szczere życzenia od Rady Rodziców dla nauczycieli z okazji ich święta.
Czytaj więcej